Smaczny, lekki i atrakcyjnie wyglądający sernik autorstwa Liski. Podoba mi się jego monochromatyczna, ciepła kolorystyka. Nie jest to bardzo słodki wypiek i ma fantastyczny spód, lekko słony o posmaku orzeszków ziemnych. Puszyste wnętrze, pyszna polewa kajmakowa i te migdały, które przyjemnie chrupią z każdym kęsem… :)
spód:
- 50 g solonych orzeszków (użyłam fistaszków)
- 80 g ciastek kruchych (użyłam Krakusek zbożowych)
- 30 g miękkiego masła
- łyżka cukru (pominęłam)
masa serowa:
- 600 g sera twarogowego na serniki
- 100 g cukru (użyłam jasnego muscovado)
- cukier waniliowy
- 50 g miękkiego masła
- 3 jajka (dałam 4)
- 230 g masy kajmakowej (użyłam gotowej z firmy Łowicz i taką polecam)
- łyżka mąki pszennej (dałam 2 ziemniaczanej)
polewa:
- 170 g masy kajmakowej
- 3 łyżki mleka
- 2 łyżeczki masła
Orzechy i ciastka zmiksowałam w blenderze, połączyłam z masłem. Całość mieszałam do uzyskania jednolitej konsystencji. Tortownicę o średnicy 24 cm wyłożyłam pergaminem. Masę ciasteczkowo - orzechową rozprowadziłam równomiernie na dnie tortownicy. zapiekałam w temperaturze 190 stopni prze 3- 4 minuty. W przepisie jest 12 minut, ale mój spód zaczął się szybko przypiekać.
Masło utarłam z cukrem i cukrem waniliowym, dodałam kajmak, zmiksowałam. Następnie wbiłam jajka i dalej miksowałam do uzyskania puszystej masy. Na koniec dodałam mąkę i wszystko wymieszałam porządnie.
Masę serową wlałam na wystudzony spód i wstawiałam do piekarnika nagrzanego do 180 st. na pół godziny. Po tym czasie przykryłam luźno formę papierem do pieczenia zaś na dno wstawiłam blaszkę wypełnioną w połowie wodą. Tak piekłam dalej prze 20 minut. Po upieczeniu studziłam sernik przy uchylonych drzwiczkach.
Resztę masy krówkowej rozpuścić w kąpieli wodnej wraz z mlekiem. Zdjąć z ognia i dodać masło. Zmiksować do uzyskania jednolitej konsystencji.
Wystudzony sernik polałam uprzednio przygotowaną polewą i obsypałam płatkami migdałowymi uprażonymi delikatnie na patelni. Sernik schłodzić w lodówce, choć ja najlepiej lubię serniki lekko ciepłe o aksamitnej i delikatnej strukturze.
Uwagi: Użyłam kajmaku w puszce o wadze 530 g. Trochę podjadłam, 230 g dałam do masy serowej zaś resztę wykorzystałam na polewę.